2016.03.31 - - Lietuvoje startuoja vaikų darželiai biuruose – pirmas gegužę

„Norėčiau, kad būtų dar kartą atliktas tyrimas, kuris prieš keletą metų parodė, kad mes leidžiame su vaiku vos varganas septynias kokybiškas minutes per dieną. Tikiuosi, kad šiais metais tų minučių būtų daugiau“, - teigia prieš keletą savaičių iš Niujorko grįžusi socialinių mokslų daktarė, edukologė Austėja Landsbergienė, paprašyta paaiškinti ar svarbu, kad Lietuvoje būtų kuriami vaikų darželiai biuruose.

Kiek daugiau nei po mėnesio Vilniuje verslo centre „Quadrum” bus atidaryta pirmoji Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo įstaiga biure. Apie planus atidaryti tokį vaikų darželį pareiškė ir sostinėje įsikūręs „Technopolio“ biurų miestelis.

Darželiai prie namų – nebeaktualūs

A.Landsbergienės teigimu, anksčiau būdavo svarbu, kad darželis būtų prie namų. Tačiau gyvenimo sąlygos ir ritmas pasikeitė.

„Seniau moterys dažnai nedirbdavo, bendraudavo su kaimynėmis ir drauge augindavo vaikus. Tad darželis kieme būdavo itin patogu. Dabar dauguma moterų dirba. Nuoširdžiai manau, kad darželių biuruose daugės, ir greitai net neįsivaizduosime, kaip gyvenome be jų“, - tvirtino A.Landsbergienė.

Kaip vienintelį tokių darželių trūkumą edukologė įvardino nebent tai, kad juose nėra privataus kiemo.

„Žaidimų aikštele tampa visas miestas, kuriame galima nuolat keisti žaidimų vietą. Vis dar esame pratę prie darželio kieme, kuriame yra ir grupės, ir atskiri miegamieji, o kiemas - hektaro dydžio. Pastarojo vaikai net norėdami neišnaudoja!“ - teigė pašnekovė.

Turi nerealius lūkesčius

Paklausta apie ugdymo kokybės užtikrinimą biuruose esančiuose darželiuose, A.Landsbergienė pabrėžė, kad, gyvendami mieste, tėvai negali norėti turėti visko. Anot jos, Niujorke, Londone, ar Singapūre žmonės renkasi gyvenimą ne dėl miško. Beveik visuose didmiesčiuose yra parkų, į kuriuos galima nueiti su vaikais, kurie ir taip mažiau juda, nei anksčiau.

„Neseniai kalbėjau su nekilnojamojo turto vystytoju, kuris sakė, kad Lietuvoje klientai nori gyventi miesto centre, pageidautina senamiestyje, vidury miško ir pro langus matyti jūrą! Aišku, jis ironizavo, tačiau jo žodžiuose - ir daug tiesos. Tad gertuvę į kuprinę, kuprinę ant pečių ir - žygiuojam į parką“, - pasakojo A.Landsbergienė.

A.Landsbergienė teigė matanti galimybę darželiams biuruose ateityje tapti alternatyva valstybinėms ar privačioms ugdymo įstaigoms, tad vestis vaiką į darbą taps natūralu.

Svarbiausias – ryšys su tėvais

Edukologė pastebėjo, kad pastaruoju metu vis daugiau yra kalbama apie profesinio ir šeiminio gyvenimo derinimą. Kalbėdama apie biuruose esančius vaikų darželius, A.Landsbergienė ypač pabrėžė pačių tėvų ugdymo vaidmenį. Pasak jos, net ir geriausias pasaulyje darželis gali tik papildyti tai, ką tėvai daro namuose.

Moteris pateikė pavyzdį, kaip privačiame lopšelių tinkle Briuselyje, kurį lankė dvi jos dukros, nebuvo kiemo, ir auklėtojos vaikų niekada nevedė į lauką.

„Kai paklausiau, ką daryti, man atsakė, kad kasdieniu vaiko išvedimu į lauką turi rūpintis tėvai. Ugdymo įstaiga nėra tėvų namų pakaitalas ir tikrai nėra atsakinga už viską nuo a iki ž. Ji - tėvų namų papildas, tad didesnė atsakomybė turėtų tekti ir natūraliai tenka tėvams. To supratimo kartais pritrūksta“, - teigė edukologė.

„Technopolis Lietuva“ generalinė direktorė Lina Paukštė:

Darželiai biuruose yra labai sparčiai populiarėjantis modelis visame pasaulyje. Vien mūsų kompanijos biuruose jau yra trys tokie darželiai: du Suomijoje ir vienas Estijoje. Jie sulaukė itin didelio darbuotojų susidomėjimo. Šiuo metu keliame klausimą, kaip tokį sėkmingą modelį diegti ir Lietuvoje, kur mūsų biuruose metų pabaigoje dirbs daugiau kaip 5 tūkst. darbuotojų, kurių dauguma yra tėvai. Planuojame sukurti bent 70-130 vietų vaikų darželį, kuriame atskirai būtų teikiamos dvi skirtingos paslaugos: ikimokyklinio ugdymo įstaiga ir vaikų dienos centro zona.

Vaikų darželių operatoriaus galimybes užpildyti planuojamas vietas iš dalies padidina Vilniaus miesto Tarybos nustatyta 100 eurų subsidija už vaiką privačiame darželyje, nes tokia paslauga savo kaina tampa patrauklesnė didesniam ratui darbuotojų. Darbdaviui tokios paslaugos nauda akivaizdi visais aspektais: tai ir darbuotojų patogumas, ir vaiko priežiūros paslauga susirgus auklei, vaikų atostogų metu ar dirbant ilgesnes valandas biure.

Skatiname bendruomeniškumą ne tik mūsų biurų miestelio viduje, bet ir didesnėje teritorijoje, tad norime, kad ši paslauga būtų prieinama ir šalia įsikūrusiems gyventojams ar bet kuriems vilniečiams, kuriems ši vieta yra patogi. Tikimės, kad pirmųjų darželių moderniuose biurų pastatuose projektai bus pagrindas tokių projektų plėtrai visoje Lietuvoje.

INFOBOX – Atliko apklausą

- Praėjusių metų pabaigoje „Technopolis Lietuva“ atliko kiekybinį tyrimą, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti vaikų ugdymo įstaigos poreikį. Apklausoje dalyvavo 529 „Technopolio“ biurų miestelyje dirbantys darbuotojai.

- Apklausos rezultatai parodė, jog net 71,9 proc. pasisakiusiųjų norėtų, kad biurų miestelyje būtų įkurtas vaikų darželis, 23,2 proc. dalyvių balsavo už vaiko dienos priežiūros centrą.

- Beveik pusė (49,8 proc.) apklaustųjų pasisakė norintys už vaikų ugdymą mokėti ne daugiau nei 150 Eur/mėn., tuo tarpu 30,6 proc. žmonių sutiktų mokėti iki 200 Eur/mėn., 13,4 proc. – iki 250 Eur, o 6,2 proc. vaikų švietimui skirtų 251 Eur ir daugiau.

- Analizuojant, kas darbuotojams svarbiausia renkantis ikimokyklinio ugdymo įstaigą – dauguma įvardino paslaugos kokybę ir paslaugos turinį, tuo tarpu – mokymo įstaigos vieta darbuotojams liko trečioje vietoje. Ketvirtoje vietoje likusi kaina pasirodė kaip vienas mažiausiai svarbių kriterijų.


Liubovė Zaiceva
CEO
UAB "PR house"
+370 685 83084
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai