2017.03.10 - - Ukraina atvėrė gintaro gavybos rinką

Ledai dėl gintaro gavybos Ukrainoje pajudėjo. Šalies Vyriausybė išdavė daugiau licencijų gintaro žaliavos kasybai ir geologiniams tyrimams atlikti bei ieško investuotojų. Žadama, kad dar šių metų rudenį Lietuvos gintaro meistrai galės legaliai pirkti gintaro žaliavą iš Ukrainos.


„Ukraina oficialiai atidarė gintaro gavybos rinką - jau turime keturias bendroves, kurioms išduoti septyni specialūs leidimai gintaro gavybai ir jo paieškai. Kviečiame ir Lietuvos investuotojus bendradarbiauti ir investuoti į gintaro kasybą", - spaudos konferencijoje penktadienį sakė Ukrainos valstybinės geologijos ir požeminių tyrimų tarnybos patarėja teisės klausimais Iryna Suprun.

„Džiaugiamės, kad Lietuvos pastangos legalizuoti gintaro prekybą Ukrainoje nenuėjo veltui. Dar šių metų rudenį, kaip žada šios šalies valstybinių institucijų atstovai, Lietuvos verslininkai galės gintarą pirkti legaliai", - teigia „Amber Trip" parodos organizatorius Giedrius Guntorius.  

Šiuo metu labiausiai yra ištirti trys Ukrainos regionai. Skaičiuojama, kad juose glūdi apie 20 tūkst. tonų gintaro, o daugiausia šios žaliavos iškasama nelegaliai. Tačiau šalyje yra dar daug neištirtų teritorijų, kuriose taip pat turėtų būti dideli vadinamojo saulės akmens ištekliai. Kai kurių šaltinių duomenimis, gintaro resursai Ukrainoje gali siekti iki 1 mln. tonų.

Pasak I. Suprun, dėl nelegalios kasybos Ukraina turi ekologinių, socialinių ir finansinių pasekmių. Gintaro klodai glūdi miškuose, kuriuos reikės vėliau atnaujinti. Darbo neturintiems vietos gyventojams nelegali gintaro kasyba yra pagrindinis pajamų šaltinis.

„Nelegali gintaro kasyba yra ir didelis nuostolis vyriausybės biudžetui, nes už ją nemokami jokie mokesčiai. Nelegalūs kasėjai neinvestuoja į jo kasybą, o gintaro ištekliai yra riboti", - kalba Ukrainos atstovė.

Skaičiuojama, kad dėl nelegalios gintaro kasybos Ukrainos biudžetas kasmet negauna 100 mln. JAV dolerių. Dideli nelegalios kasybos ir pardavimo įneša daug sumaišties gintaro kainai rinkoje.

Ukraina taip pat skelbiasi ieškanti investuotojų gintaro kasybai 3,2 tūkst. hektarų teritorijoje, kurioje, kaip tikimasi, yra iki 300 tonų gintaro žaliavos.

Šiuo metu gintaro žaliavos kaina rinkoje stabilizuojasi, gintaro dirbinius iš naujo atranda pirkėjai ne tik iš Azijos šalių.

„Krizė dėl gintaro žaliavos pagaliau baigėsi. Kinijos sukurtas gintaro deficitas taip pat atslūgsta, o gintaro dirbinius perka ne tik Azija, juos iš naujo atranda pirkėjai iš Europos ar JAV", - sako G. Guntorius.

Gintaro žaliavos kaina gerokai nukrito dar 2016 metais. Manoma, kad žaliavos kaina grįš į maždaug 2000 metus, kuomet kilogramas labai geros frakcijos, aukštos kokybės gintaro kainavo apie 700 eurų. Baltijos aukso burbului pasiekus piką už tą patį kilogramą buvo prašomą net 6 tūkst. eurų.

Didžiausius gintaro žaliavos klodus pasaulyje turintis Kaliningrado gintaro kombinatas už pačios populiariausios frakcijos gintaro (50-100 gramų gabalėlių) kilogramą dabar prašo apie 2 tūkst. eurų.

„Kaliningrado gintaro kombinatas iki šiol neatnaujino dar 2015 metų rudenį sustabdyto gintaro žaliavos eksporto, nors ledai pajudėjo - kombinatas 2016-ųjų pabaigoje sudarė pirmąją eksporto sutartį. Lietuvos gintaro verslo atstovai gintaro žaliavą perka per tarpininkus ar ieško kitų žaliavos tiekėjų", - kalba juvelyrikos parodos „Amber Trip" vadovas.

Iki kovo 11 d. imtinai parodų centre „Litexpo" vykstančioje „Amber Trip" parodoje - profesionalūs juvelyrai ir dizaineriai, gamybos organizatoriai ir praktikai, juvelyrikos pramonės atstovai, technologinių prietaisų ir įrenginių gamintojai. Apie 40 proc. parodos ploto užima juvelyrikos dirbiniai, apie 60 proc. - gintaras.


Giedrius Guntorius, „Amber Trip" organizatorius, + 370 698 86244
Virginija Žygienė, „Amber Trip" Viešieji ryšiai, +370 620 10115, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai