2013.09.19 - - Pasirenkamojo vaikų ugdymo finansavimo modelį pristatys Lietuvai

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo plėtotės centras įvairiuose šalies regionuose organizuoja renginius, kuriuose pristatomas naujasis pasirenkamojo vaikų ugdymo (PVU) finansavimo modelis. Renginių metu taip pat apžvelgiamos nacionalinės neformaliojo vaikų švietimo kaitos kryptys.

Dešimties renginių ciklas – baigiamasis projekto „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“ etapas – pradėtas pasisekimo sulaukusiu pristatymu Klaipėdoje ir Tauragėje.

„Klaipėdoje turėjome dvigubai daugiau svečių nei tikėjomės. Tai rodo, jog naujasis pasirenkamojo vaikų ugdymo finansavimo modelis yra labai aktuali tema, suburianti švietimo, sporto, kultūros įstaigų, visuomeninių organizacijų atstovus, aktyvius tėvus ir mokinius, savivaldybių švietimo padalinių darbuotojus, administracijų atstovus ir politikus. Renginyje apsilankė ir Klaipėdos mero pavaduotojas Vytautas Čepas bei Rietavo meras Antanas Černeckis, o Tauragėje – Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius“, – įspūdžiais dalinosi projekto vadovė Asta Lesauskienė.

Naujasis PVU finansavimo modelis išbandytas Anykščių, Klaipėdos, Panevėžio rajono bei Panevėžio miesto savivaldybėse. Iki projekto dėl lėšų stygiaus ir įvairesnių būrelių trūkumo neformaliojo ugdymo programose minėtose savivaldybėse dalyvavo vos 19 proc. mokinių, tačiau projektas padėjo šį skaičių padidinti dvigubai – iki 39 proc. Jo metu geresnės galimybės įsitraukti į PVU veiklas sudarytos ir vaikams iš kaimiškųjų vietovių, kurie sudarė net 23 proc. projekto dalyvių. Projektas taip pat padėjo padidinti PVU užsiėmimų įvairovę: jo metu akredituotos 332 naujos pagal 46 naujas neformaliojo ugdymo kryptis įgyvendinamos programos.

Pagal keturiose savivaldybėse išbandytą pasirenkamojo vaikų ugdymo finansavimo modelį numatoma padėti savivaldybėms pereiti prie neformalaus ugdymo pertvarkos visoje šalyje, teigė renginyje Klaipėdoje dalyvavęs Švietimo ir mokslo misterijos Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamento Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas Šimaitis.

„2014-aisiais bus atliekami parengiamieji darbai: diegiama neformaliojo vaikų švietimo informacinė sistema (PAKIS), su ja dirbti bus mokomi savivaldybių specialistai. Taip pat rengiami švietimo teikėjų ir jų programų vertinimo dokumentai, rekomendacijos. 2015–2016 m. planuojama didinti mokinio krepšelio lėšas, skirtas neformaliam ugdymui ir numatyti vaikų vasaros atostogų laikotarpiui“, – sakė A. Šimaitis.

Pasak renginyje dalyvavusios asociacijos Vakarų Lietuvos tėvų forumas Pirmininkės Kristinos Paulikės, pasirenkamojo vaikų ugdymo prieinamumą Lietuvoje būtina gerinti nuolat.

„Vaikų neformalaus švietimo organizavimas tampa vis svarbesnis. Kaip žinia, tėvai vaikams skiria vis mažiau dėmesio arba visai neskiria. Panašu, kad tai tampa visos visuomenės rūpesčiu, nes koks užaugs jaunimas, tokia bus ir mūsų ateitis. Ir ji pirmiausiai priklausys nuo to, kaip suaugusieji pasirūpins vaikais, – sakė K. Paulikė. – Lietuvoje jaunųjų piliečių neformalaus ugdymo sistema tikrai nėra dar tokia efektyvi kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje ar net kaimyninėje Latvijoje, todėl kiekvienas projektas ar iniciatyva yra labai svarbūs ir reikšmingi. Projektą „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“ vertinu labai palankiai, nors dar yra ką tobulinti. Pavyzdžiui, jei vaikas nori lankyti kelis būrelius, krepšelį galima atitinkamai skaidyti. Verta ateityje pagalvoti ir apie vaikų būrelių lankomumo registrą, pavyzdžiui, derinant su TAMO sistema. Tenka pastebėti, kad vaikų užimtumas svarbus ir vasaros laikotarpiu, todėl būtina ieškoti finansavimo galimybių minėto sezono metu.“

Projektą pristatančiuose renginiuose kviečiami dalyvauti Seimo, Švietimo, mokslo ir kultūros bei Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetų, Jaunimo ir sporto reikalų komisijos atstovai, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijų, Kūno kultūros ir sporto departamento, Policijos departamento, Jaunimo reikalų departamento, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos, Lietuvos mokinių parlamento, Lietuvos moksleivių sąjungos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Lietuvos tėvų forumo, Lietuvos mokinių neformaliojo ugdymo centro, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro bei kitų institucijų atstovai.

Projekto vykdytojai aktyviai kviečia dalyvauti savivaldybių politikus, administracijų darbuotojus, kuruojančius kultūros, sporto, švietimo, jaunimo reikalų ir kitas sritis, neformaliojo vaikų švietimo mokyklų administracijų atstovus, taip pat savivaldybėse veikiančių visuomeninių, viešųjų ir privačių organizacijų atstovus, kultūros įstaigų administracijų atstovus, jaunimo reikalų tarybų, mokinių savivaldos atstovus ir kitus su neformaliuoju vaikų ugdymu dirbančius asmenis.

Seminarai vyks:

Rugsėjo 20 d. – Panevėžyje

Rugsėjo 23 d. – Šiauliuose

Rugsėjo 27 d. – Telšiuose

Spalio 2 d. – Vilniuje

Spalio 7 d. – Utenoje

Spalio 14 d. – Kaune

Spalio 16 d. – Alytuje

Spalio 18 d. – Marijampolėje

Apie projektą „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“

Projekto įgyvendinimui skirta 5,9 mln. Lt. Jis finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ VP1-2.2-ŠMM-10-V priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“. Projektą įgyvendina Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo plėtotės centras.

Asta Lesauskienė
Projekto vadovė
Tel.: +37065081702
El. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.pakis.lt