2013.01.25 - - Į Kauno tvirtovės VII fortą sugrįžta artilerija

Kadaise Kauno tvirtovės įtvirtinimai buvo stiprūs ne vien dėl storų mūrinių sienų bei aukštų žemės pylimų – XIX amžiaus pabaigoje pastatyti fortai buvo gausiai apginkluoti galingais artilerijos pabūklais. Bėgant laikui visa fortų ginkluotė ir kita įranga buvo prarasta, o pati Kauno tvirtovė neteko dalies savitumo.

Didžiausiuose karuose lemiamą vaidmenį atlikę artilerijos pabūklai dabar tampa labai vertingais muziejiniais eksponatais. Pasak VšĮ "Karo paveldo centras" direktoriaus Vladimiro Orlovo, tokių eksponatų paieška – itin sunki užduotis, kadangi didžioji dalis Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų metu naudotos artilerijos buvo perlydyta į metalą. Dėl šios priežasties iš dešimčių tūkstančių pagamintų pabūklų iki šių dienų išliko vos keletas.

Lietuvos muziejuose esančių XIX–XX amžiaus artilerijos pabūklų skaičius neviršija dešimties vienetų, todėl Kauno miestas gali pasidžiaugti, kad būtent į vieną iš buvusios tvirtovės įtvirtinimų ši artilerija sugrįžta: šių metų sausio 21 d. į Kauno tvirtovės VII forto muziejų atkeliavo įspūdingas eksponatas – 122 mm kalibro haubica M-30. "Esame naujas ir vis dar besikuriantis muziejus, todėl nuolat stengiamės artilerijos ekspoziciją papildyti naujais ir įdomiais eksponatais, ypač atkreipdami dėmesį į artilerijos istorijos evoliucijai reikšmingus modelius" – kalbėjo V. Orlovas. Ši net 2.5 tonos sverianti sovietinių laikų haubica buvo pradėta gaminti 1938 metais ir plačiai naudota Antrojo pasaulinio karo metu. Įsitikinus šios artilerijos sistemos patikimumu bei atsparumu, ji paplito visame pasaulyje – tokias haubicas naudojo daugiau kaip trisdešimties pasaulio šalių kariuomenės.

Tiesa, šis Kauno tvirtovės VII forto muziejui priklausantis pabūklas jau nebegalės šaudyti – jo konstrukcijoje atlikti įstatymų reikalaujami pakeitimai. Dėl šių pakeitimų ginklas tapo įspūdingu istoriniu eksponatu, atliekančiu ne naikinimo, o pažinimo funkciją, juk artilerija – tai mokslas, paremtas matematikos, geometrijos bei fizikos dėsniais. Kauno tvirtovės VII forto įgula tikisi, kad naujasis muziejaus eksponatas taps savitų ir įdomių edukacinių programų įrankiu – edukacinių programų metu moksleiviai galės susipažinti su balistikos pagrindais, sužinoti, kaip mūšio lauke buvo sprendžiamos trigonometrijos lygtys. Eksponatas taip pat padės praplėsti ir vyresniųjų lankytojų akiratį. Visi žmonės bus kviečiami iš arčiau susipažinti su vienu iš nedaugelio Lietuvoje lankytojams prieinamų pabūklų, menančių Antrojo pasaulinio karo laikus. Kauniečiai ir miesto svečiai naująjį eksponatą pirmą kartą galės pamatyti vasario 12 d. tarptautinės parodos "Baltic Fort Route" atidarymo ir Užgavėnių šventės metu VII forte, adresu Archyvo g. 61, Kaunas.

www.facebook.com/kaunotvirtove

Vladimir Orlov, direktorius
VŠĮ Karo paveldo centras
Tel.: +37065566550
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai