2011.04.12 Belaukiant VI-ojo tarptautinio lėlių teatrų festivalio "Karakumų asilėlis 2011": antras žingsnis...

Sutirpo dar viena savaitė belaukiant gegužės 6-8 dienomis Klaipėdoje prasidėsiančio VI-ojo tarptautinio lėlių teatrų festivalio „Karakumų asilėlis 2011".
Fotokonkurso „Pagauk asilėlį" banke vis daugėja nuotraukų, fiksuojančių įdomiausią „asilėliško" gyvenimo akimirką (maloniai primename, kad norintys tapti reklaminiu Karakumų asilėlio mokyklėlės veidu ir laimėti 20 % nuolaidą į pasirinktą spektaklį iki balandžio 29 d. vis dar gali „asilėliškus" vaizdus siųsti elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ).
Festivalio idėjinis vadas Karakumų asilėlis jau blizgina kanopeles - ruošiasi stebinantiems, netikėtiems teatralizuotiems susitikimams su Klaipėdos miesto gyventojais ir svečiais.
Klaipėdos lėlių teatras vis stipriau spinduliuoja žalią energiją (tokia VI-ojo tarptautinio lėlių teatrų festivalio idėja), provokuojančią ieškoti, judėti, siekti, nenurimti ir nesenti.
Teatro informaciniai šaukliai jau pasidžiaugė į Klaipėdą atvykstančiu „Stalo teatru" iš Vilniaus, bet vertų dėmesio spektaklių yra gerokai daugiau. Gali nutikti, kad pasirinkti labiausiai norimą pamatyti spektaklį nebus paprasta, juk festivalio programoje rasite ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos lėlininkų sukurtus spektaklius. (Galbūt abonementas į visus spektaklius būtų paprasčiausias ir taupiausias variantas?)
Kauno valstybinis lėlių teatras festivalio žiūrovui nuo 3 m. parodys spektaklį „Uma-uma" (autorius ir režisierius - Andrius Žiurauskas, dailininkas - Sergejus Bocullo).
Spektaklio ašis - priešistorinės mergaitės ir mamuto draugystė, bet be šių dviejų veikėjų prieš žiūrovo akis stos ir visa galerija personažų - lėlių, įkūnijančių genties atstovus ar žvėris (kai kurios lėlės valdomos net kelių aktorių!). Spektaklis „Uma-uma" svarsto tokius svarbius klausimus: kaip tarp susivėlusių būti susišukavusiam, tarp nuobodžių - įdomiam, ir kaip nuo alkanų apginti geriausią draugą?
Šis spektaklis ypatingas tuo, kad jame praktiškai nėra lietuviškų žodžių, tiksliau, šio spektaklio personažai bendrauja priešistoriniais amžiais šioje planetoje galbūt gyvenusios genties „kalba" - žodžių junginiu „uma-uma". Ką šis junginys reiškia (nuostabą, liūdesį, džiaugsmą ar kt.) priklauso nuo intonacijos. Spektaklį mačiusieji tikina, kad vaikams vertėjas nereikalingas...
Lėlių teatras „TriLika" („"@8 8:0") iš Maskvos į festivalį atveža spektaklį „Musės vestuvės" (autorė - Dina Stradalova, režisierė ir muzikinė apipavidalintoja - Dina Petuchova, dailininkė - Jekaterina Zasypkina). Tai planšetinių lėlių kamerinis teatras žiūrovams nuo 4 m. amžiaus.
Du aktoriai istoriją apie Musytę Zvimbuolytę „traukia" tiesiog iš rausvo lagamino ir prieš žiūrovo akis kuria linksmų varduvių, pagrobimo, didingo išvadavimo ir vestuvių scenas. Spektaklis tikina, kad išvaizda gali būti apgaulinga, todėl žmogų reikia vertinti ne pagal tai, kaip jis atrodo, o pagal jo poelgius.
Teatro kritikai netruko įvertinti darnų aktorių duetą; plastiškas vabzdžių formas, lėlių judrumą, estetišką ir kontekstualų muzikinį apipavidalinimą, kūrybinės grupės gebėjimą kurti sodrų, turtingą vaizdą ir veiksmą minimalioje erdvėje. Gegužės mėnesį savo nuomonę apie šį spektaklį galės susidaryti ir Klaipėdos lėlių teatre apsilankę žiūrovai, ir festivalio programą stebėsiančios net dvi komisijos: vaikų komisija, kuriai talkins aktorė, UNICEF Geros Valios ambasadorė Lietuvoje Virginija Kochanskytė, ir jaunųjų kritikų komisija, sudaryta iš Klaipėdos universiteto teatrologijos programos magistrantų, kuriems vadovaus teatrologas doc. dr. Petras Bielskis.
Iki pasimatymo Karakumų asilėlio oazėje!
B. d.
Klaipėdos lėlių teatro informacija