2013.12.10 - - Baltų kultūra: modernumo ir naujų formų paieškos

There are no translations available.

Kaip  skatinti visuomenės domėjimąsi baltiškąja tapatybe, kaip formuoti teigiamą jaunimo požiūrį į etninę kultūrą ir kokiais kanalais skleisti informaciją  -  visus šiuos klausimus įvairiuose seminaruose ir kūrybinėse dirbtuvėse-mokymuose nuo rugsėjo mėn. svarstė ir nagrinėjo ekspertai, profesionalūs menininkai, jaunimas, kultūros centrų, švietimo darbuotojai iš visos Lietuvos.

Asociacija „Baltų centras“, įgyvendindama projektą „Baltų kultūros raiška šiandienos sociokultūriniame pasaulyje“, siekė, kad įvairių sričių ekspertai ir tiesiogiai regionuose dirbantys specialistai ne tik mokytųsi, bet ir dalintųsi patirtimi, kaip naujomis idėjomis ir patraukliomis formomis į baltiškąja kultūra alsuojančius renginius, kitas veiklas privilioti dažnai tik populiariąja kultūra besidominti gyventoją. Projektą iš dalies finansavo LR Kultūros ministerija.

Siekiant sudominti – būtina naudoti naujas formas ir technologijas

Viso projekto metu didžiausią naudą gavo regioniniuose kultūros centruos dirbantys specialistai ir jaunimo veiklų organizatoriai. Seminarų ir kūrybinių dirbtuvių metu rajonų centruose ir kaimuose dirbantys kultūros darbuotojai ypatingą dėmesį skyrė analizei ir įžvalgoms, kaip šiuolaikiškai pateikti senąsias tradicijas ir papročius, išnaudojant naujas ir kūrybiškas formas. Pasak viešųjų ryšių ekspertės Janinos Sabaitės Melnikovienės, šiuolaikinei visuomenei nebepakanka tradicinio ir įprasto informacijos pateikimo apie vieną ar kitą renginį. „Reikia atkreipti dėmesį, jog informacijos apie renginių, susijusių su baltiškąja tapatybe sklaida, privalo būti kur kas įdomesnė, patrauklesnė visuomenės nariams, o tam, žinoma, reikia kūrybiškų ir originalių idėjų, kurias būtų galima įgyvendinti,“ - sakė viešųjų ryšių specialistė J.Sabaitė Melnikovienė. Ekspertė pabrėžė, kad norint patraukti jaunimą ar šeimas, regioninių kultūros centrų darbuotojai privalo maksimaliai išnaudoti vietinę bendruomenę, partnerius ir tai daryti atraktyviai, tiek technologijų naudojimo, tiek vizualinės ar tekstinės informacijos pateikimo prasme.

Baltų kultūros propagandai – modernios priemonės

Susirinkę specialistai kone vieningai tvirtino, kad visuomenės domėjimasis etnine, baltų kultūra turėtų būti skatinamas ir skleidžiamas vizualinėmis priemonėmis: įvairūs plakatai, išradingi logotipai, kvietimai bei skrajutės. „Patraukli nuotrauka ar netikėtas vaizdo efektas gali labiau sudominti žiūrovus nei nuobodus plakatas,“ – sakė Emilija Samčenkaitė, Šiaurės Lietuvos kolegijos dėstytoja, audiovizualinio meno specialistė. Anot jos, kartais netikėti sprendimai ar nuotraukos iš vietinės bendruomenės gyvenimo gali būti tas sprendimas, kurį išvysti gali panorėti bendruomenės gyventojas.

Pasak projekto vadovės Rūtos Stankuvienės, etninės kultūros renginiai ir šventės, susijusios su baltiškąja tapatybe, yra reikšmingos kiekvieno iš mūsų socialiniame ir kultūriniame gyvenime, todėl svarbu, jog visuomenė gautų šiuolaikiškai suvokiamą informaciją ir norėtų prisiliesti arčiau prie senovės tradicijų ir papročių šiandien.

Renginiai: nuo kūrybinių-mokomųjų dirbtuvių iki flašmobo

Kultūros centrų darbuotojai taip pat buvo mokomi ieškoti netradicinių režisūrinių sprendimų.  „Baltų kultūros renginiuose atsirandantys vaidinimai, kūrybingi scenarijai, pasirodymai ar net masinio šokio sąspietis, geriau žinomas kaip flašmobas, gali tapti puikiu sprendimu, norint sužavėti auditoriją,“ – sakė Jonas Kavaliauskas, etnokultūros renginių organizatorius, vedėjas ir režisierius. Tai priemonė, anot režisieriaus, kuri be didelio biudžeto ir brangiausių informacijos sklaidos priemonių, įtraukia žmones į organizuojamus renginius.

Kūrybinės dirbtuvės – mokymai šiandien tampa viena patraukliausių formų siekiant supažindinti baltiškųjų tradicijų nežinančius gyventojus. „Lėlių gamyba ar mokymasis kaip žaisti lietuvišką ritinį (ripką), taip pat kalendorių švenčių idėjų išnaudojimas– būtent tokios veiklos domina populiariosios kultūros apsuptyje gyvenantį tiek jauną žmogų, tiek senjorą,“- apie didžiausio susidomėjimo sulaukusius projekto renginius kalbėjo etnologė Rūta Stankuvienė.

Apie projektą  „Baltų kultūros raiška šiandienos sociokultūriniame pasaulyje“:

Projektą vykdo asociacija „Baltų centras“. Projektą iš dalies finansavo LR Kultūros ministerija. Projekto trukmė: 2013 m. rugsėjo- gruodžio mėn. Projekto vykdymo metu buvo suorganizuoti seminarai: „Etninės kultūros renginių vadyba: baltiškos kilmės beieškant“, „Etninės kultūros renginių vadyba jaunimui: baltiškos kilmės beieškant“, „Tarmės: tradicija ir naujovės“, „Kalendorinių švenčių organizavimo ypatumai kaimo bendruomenėse“. Taip pat vyko kūrybinės dirbtuvės – mokymai: „Lietuvių liaudies tradiciniai žaislai. Baltų lėlės“, Lietuviško ritinio (ripkos) mokymai,  „Žiemos laikotarpio vaikų ir jaunimo žaidimai. Jų simbolinės prasmės ir sąsajos su apeigomis. Žaidimų naudojimo edukacinėje veikloje patirtis“, „Žiemos šventės: idėjos ir veiklos“. Organizuota Baltų vienybės diena.

Projekto vadovė:
Rūta Stankuvienė
8-650 12142
Asociacija "Baltų centras"