2023.02.01 - - Darius Liutikas: 2022-ieji – geriausi Siauruko gyvavimo metai nuo įstaigos įkūrimo

There are no translations available.

Pasak VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktoriaus dr. Dariaus Liutiko 2022 metai įstaigai buvo ne tai, kad sėkmingi, bet visomis prasmėmis - rekordiniai. Tai patys geriausi Siauruko metai nuo įstaigos įkūrimo 2001 metais.
„Per metus pavyko padvigubinti kelionių ir keleivių skaičių bei pajamas gaunamas iš veiklos. Jau 2021 metais man pradėjus dirbti įmonės vadovu pavyko pasiekti didžiausią keleivių skaičių įstaigos istorijoje – 14 460. Tačiau 2022 m. keleivių skaičius buvo dar padvigubintas iki 29 093 keleivių. Jei 2021 m. buvo organizuotos 275 kelionės, tai praėjusiais 2022 metais – 588 kelionės. Šie rodikliai rodo, kad Įstaigos veikla vykdoma sėkmingai“, - teigia VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktorius dr. Darius Liutikas.

Kalėdinis siaurukas ir naujos programos

Įstaigos vadovas teigia, kad pasiekti tokių rezultatų pavyko dėl įgyvendintų naujų programų ir darnaus kolektyvo. Todėl direktorius dėkoja visiems įstaigos darbuotojams už konstruktyvų ir efektyvų darbą 2022 metais.
Toliau antrus metus iš eilės sėkmingai buvo tęsiamas Lietuvos Kalėdinio siauruko projektas. Šiais metais išsiplėtė projekto geografija – jis antrą kartą buvo vykdomas Troškūnuose ir pirmą kartą - Panevėžyje, siaurojo geležinkelio depe-garvežinėje. Siauruku pas Kalėdų senelį buvo galima keliauti iš Anykščių siaurojo geležinkelio stoties į Troškūnus bei iš Panevėžio stoties - į Panevėžio depą garvežinę.
Kalėdinio siauruko programoje dalyvavo žmonės iš visos Lietuvos bei užsienio. Reisai iš Anykščių vyko 31 d. ir buvo surengtos 59 kelionės, kuriose keliavo 4943 keleiviai. Panevėžyje kelionės buvo vykdomos 28 dienas. 65 reisuose važiavo 4850 keleivių. Viso Lietuvos Kalėdiniu siauruku važiavo 9 793 keleiviai, iš kurių virš 6 tūkst. sudarė vaikai. Per 32 dienas surengtos 124 Kalėdinio siauruko kelionės.
„Taigi ir Kalėdinio siauruko projekte dalyvavo dvigubai daugiau keleivių nei praėjusiais metais“- sakė įstaigos vadovas.
VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ vykdė ir jau tradicinėmis tapusias Užgavėnių, Joninių bei Siauruko gimtadienio programas, keliones dviračiais, Liepos 6 d. Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos kelionę-žygį, jauno Božolė vyno šventę ir kitas programas.
Praėjusiais metais buvo įgyvendinti nauji projektai-kelionės Valentino dienos proga, Atvelykio šventė bei Vaiduoklių traukinys, skirtas paminėti Helovyno šventę. Pastaroji programa irgi sulaukė didelio susidomėjimo.

Metų naujiena – vagonas su pirtele ir kubilu

Pasak D. Liutiko, pagrindinė praėjusių metų naujiena, už kurią gautas ir Anykščiuose vykusių „Turizmo gilių” apdovanojimas „Metų atradimas“ - vagonas su pirtele ir kubilu.
„Važiuojanti pirtelė ant bėgių – vienintelė tokia pasaulyje turizmo inovacija ir analogų Lietuvoje neturinti pramoga. Tai svarbiausias mūsų 2022 metų projektas. Tikiu, kad kultūros paveldą galima pristatyti inovatyviai ir išradingai. Pirtelės pramoga susidomėję turistai ir siauruko krašto gyventojai dar kartą atkreips dėmesį ir į mūsų puoselėjamą išskirtinį kultūros paveldą. Tikiu, kad siauruko važiuojanti pirtelė taps žinomu ir atpažįstamu objektu Aukštaitijos kraštovaizdyje“, - sakė D. Liutikas.
Be to Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ Siauruko pirtelės projektą nominavo tarp trijų geriausių Lietuvos 2022 metų turizmo projektų.
Atnaujintas depas garvežinė
Įstaiga atnaujindama depą – garvežinę įrengė didžiulį vaizdo ekraną, įsigijo garso bei multimedijos įrangą ir šioje išskirtinėje erdvėje, talpinančioje iki 400 vietų rengia įvairias edukacines programas. Praėjusiais metais depe-garvežinėje vyko įmonių jubiliejai, diskotekos jaunimui, įvairių organizacijų renginiai bei konferencijos.
„Mūsų pagrindinis tikslas, kurį sėkmingai vykdėme pernai - plėsti pačių siaurojo geležinkelio stočių įveiklinimo galimybes. Galime pasidžiaugti, kad mūsų partneriai Surdegio siaurojo geležinkelio stotyje sėkmingai vykdo edukacines bei degustacijos programas. Labai džiaugiamės, kad populiarėja ir mūsų pramoginės, edukacinės ir  užsakomosios kelionės. Tikimės ir toliau plėsti šią veiklą 2023 metais“, - sako D. Liutikas.
Įstaiga neliko abejinga ir Ukrainos karo pabėgėliams, kurie buvo pakviesti į Atvelykio šventę, o balandžio mėnesį - į edukacinį renginį „Bendrystė mus vienija“, kurio metu svečiai buvo supažindinti su VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ kultūros paveldu – Siauruku.

Projektinė veikla

2022 m. išaugo Siauruko gaunamos pajamos iš veiklos, tačiau augo ir kelionėms bei šventinėms programoms organizuoti reikalingos išlaidos, tad tų pajamų negalima lyginti su pelnu. 2021 m. iš veiklos buvo sugeneruota 163 tūkst., tai 2022 m. – 393 tūkst. Eur. Finansinių lėšų ypač trūksta investicijoms į infrastruktūrą.
VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ intensyviai vykdo kitų finansavimo šaltinių paiešką ir aktyviai dalyvauja projektinėje veikloje. Norint pritraukti dar daugiau lankytojų į savo erdves Panevėžyje bei skatinant tvarios aplinkos kūrimą, Siauruko teritorijoje įkurtas kinetinių skulptūrų parkas „Siauruko istorijos“.
„Dalyvavome Panevėžio miesto savivaldybės kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo konkurse ir gavome finansavimą kinetinių skulptūrų rezidencijos „Siauruko istorijos“ įkūrimui. Tikimės, kad šis projektas bus tęstinis ir kasmet mūsų teritorijoje atsiras vis nauja skulptūra ir vis daugiau menininkų galės pristatyti savo kūrybą“, - sako įstaigos vadovas.
Pasak D. Liutiko 2023 m. projektinei veiklai bus skiriamas dar didesnis dėmesys. Bus toliau rengiami investiciniai projektai ir stengiamasi pritraukti kuo daugiau lėšų Siauruko infrastruktūrai gerinti.
„Mums per pastaruosius 3-4 metus infrastruktūros atnaujinimui būtina investuoti 2,7 mln. Eurų. Neinvestavus šių pinigų bus sudėtinga tęsti veiklą. Pagrindinės lėšos būtų skiriamos kelio tvarkymo bei atnaujinimo darbams, pabėgių klojimo darbams ir infrastruktūrinių pastatų remontui. Kartu su latviais dalyvausime tarptautiniame iš ES lėšų finansuojamame projekte ir bandysime gauti finansinės paramos šiems darbams atlikti“, - sakė D. Liutikas.

Garvežys

Pasak D. Liutiko praėjusiais metais atlikti namų darbai, t.y. į Panevėžį atvykęs inžinierius iš Estijos Timo Klaus įvertino senovinio garinio garvežio KP4-708 techninę būklę, atliko finansinius skaičiavimus ir parengė detalų planą jo atnaujinimui. Bet įstaiga susidūrė su biurokratinėmis pinklėmis. Šis garvežys priklauso įstaigos dalininkui, Panevėžio miesto savivaldybei ir norint investuoti į garvežio atnaujinimą, reikia, kad savininkas šį garvežį perduotų įstaigai. Kol vyksta garvežio perdavimo procesas, tol nėra galimybės vykdyti šio projekto.
Naujos programos
VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ tikisi ir ateityje Lietuvos bei užsienio turistams pasiūlyti naujų turistinių programų bei kelionių.
Norime, kad ir tie keleiviai, kurie jau lankėsi Siauruke, kasmet atrastų Siauruką iš naujo, su naujomis galimybėmis ir naujomis programomis. Nepamiršome idėjos organizuoti ir papildytos virtualios realybės keliones. Tai vienas iš strateginių projektų ir rengsime bei teiksime projektines paraiškas į įvairius ES paramos fondus“, - apie perspektyvas kalba VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktorius dr. Darius Liutikas.

VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ informacija